programma (29-30/09/2017 & 01/10/2017)

Europes biggest educational professional grooming event

Europa's grootste educatief & professioneel trimevent met Internationaal trimkampioenschap, top seminaries, workshops, mini beurs, kinder competitie met modeldogs en zoveel meer...

BESTEL JOUW TICKET HIER


Internationale competitie

*The Best In Show will be chosen from the 8 first placed class winners from the official categories.
**The Best all round Groomer is the individual competitor who through winning in different classes gains the most points.
***The best Makeover is the individual who makes the biggest improvement in the appearance between the before and after as well as the best groomed dog.

voorzitter van de jury: Umberto Lehmann
zaterdag klasse juryleden
08:30 Voorjurering
09:00 - 11:30 Plukken Peter Ensel, Rony De Munter, Martial Carre
09:00 - 11:30 Beginners (with free workshop at 15:00) Romana Kania, Linda Barker, Umberto Lehmann
11:50 Nominations Finalists:
- handstripping
- beginners
13:30 - 14:00 Voorjurering
14:00 - 16:30 Zuivere rassen Romana Kania, Ilse Frenk-Kleton, Paola Acco
14:00 - 16:30 gemengde rassen/commercieel/Miscellaneous Peter Ensel, Biagio Cellamare
17:00 Nominaties finalisten:
- zuivere rassen
- gemengde rassen/commercieel/miscellaneous
- beste makeover van de dag
Linda Barker, Rony De Munter, Umberto Lehmann
17:15 Presentatie van de prijzen:
- gemengde rassen/commercieel/miscellaneous
- beste makeover van de dag
President of the judges - Umberto Lehmann
 
*The Best In Show will be chosen from the 8 first placed class winners from the official categories.
**The Best all round Groomer is the individual competitor who through winning in different classes gains the most points.
***The best Makeover is the individual who makes the biggest improvement in the appearance between the before and after as well as the best groomed dog.

voorzitter van de jury: Umberto Lehmann
zondag klasse juryleden
08:30 Voorjurering
09:00 - 11:30 Spaniels & Setters Rony De Munter, Paola Acco, Biagio Cellamare
09:00 - 11:30 Solo Clippers Challenge Romana Kania, Ilse Frenk-Kleton, Martial Carre
09:00 - 11:30 model dog kids volunteers
09:00 - 12:00 modeldogs workshop to be announced
11:40 presentation of prizes: modeldog kids
11:50 Nominaties Finalisten:
- spaniels & setters
- solo clippers challenge
- model dog replay creative art challenge
- modeldog replay student
13:30 - 14:00 Voorjurering
14:00 - 16:30 - toy, miniature & medium size poodles
- standard poodles
Romana Kania, Linda Barker, Paolo Acco
14:00 - 16:30 intermediate Rony De Munter, Umberto Lehmann, Martial Carre
17:00 Nominatie Finalisten:
- toy, miniature & medium size poodles
- standard poodles
- intermediate
- best makeover of the day
17:15 Presentatie van de prijzen:
- solo clippers challenge
- modeldog replay creative art challenge
- modeldog replay student
- intermediate
- handstripping
- pure breeds
- spaniels & setters
- toy, miniature & medium size poodles
- standard poodles
- best makeover
- Richar Barker Trophy
- best groomer
- best in show
President of the judges - Umberto Lehmann
 
president van de jury: Umberto Lehmann
sunday klasse juryleden
08:00 - 09:00 presentatie teams - fotosessie
09:00 -09:30 voorjurering
09:30 - 12:30 competitie:
- plukken
- spaniels & setters
Jennifer Lee, Laetitia Renaud-Grapping, Chrisitin Speerin
14:00 - 14:30 voorjurering
14:30 - 17:00 competitie:
- poedels
- zuivere rassen
Alison rogers, Ferrucio Soave, Roman Formin
14:30 - 17:00 awardceremonie
 

Vergeet ook het reglement niet door te nemen...

 
EGA

JURYLEDEN

Umberto <br />Lehmann
Paola Acco
Martial Carre
Rony Demunter
Linda Barker
Peter Ensel
Ilse Frenk-Kleton
Biagio Cellamare

Europes biggest educational professional grooming event

Europa's grootste educatief & professioneel trimevent met Internationaal trimkampioenschap, top seminaries, workshops, mini beurs, kinder competitie met modeldogs en zoveel meer...

BESTEL JOUW TICKET HIER